с общ капацитет от 4 500 места представи кандидатът за кмет

...
с общ капацитет от 4 500 места представи кандидатът за кмет
Коментари Харесай

Система от подземни паркинги във Варна е поредната инвестиционна програма, представена от екипа на Благомир Коцев | Основен акцент е осигуряването на достъпност до ключова обществена инфраструктура в централните райони на Варна – културни средища, пешеход

с общ потенциал от 4 500 места показа претендентът за кмет на Варна Благомир Коцев . Заявката е огромна и би довела до значително възстановяване на достъпността до централните и приморски зони на града. За съпоставяне, обсегът на синята зона е към 7 000 места. Казано с други думи, планува се увеличение с близо 2/3 на опциите за паркиране . В допълнение, обезпечения нов потенциал в историческото сърце на Варна би разрешил разширение на съществуващата пешеходна зона чрез затваряне за коли на някои знакови улици със съхранена архитектура и дух от предишния век.

Според разбора, възложен от екипа на Благомир Коцев, наличните благоприятни условия за заплатен престой са незадоволителни и това има отрицателно отражение върху икономическата среда и туристическия капацитет на Варна . Решението за това планува консолидиране на новите  паркоместа към синя зона, само че със характерен режим, който подсигурява задоволителен размер места за прилагане извънредно от туристи и поданици на други региони . В аргументацията за потребността от визираните огромни вложения се акцентира, че:

„ Основният размер места в синя зона е ангажиран от коли на правoимащи поданици и такива с тъй наречените служебни абонаменти. От друга страна, постоянно се получава по този начин, че даже правoимащи не могат да намерят места за паркиране. Налице е положение, при което наподобява никой не печели – нито живущите в съответните зони, нито приходящите варненци и посетители на града, а още по-малко общинския бюджет. Към това би трябвало да се добави и съществуването на паразитен трафик от коли, които обикалят в търсене тук-там. Процес, който генерира нездравословен звук, запрашаване и изгорели газове. “
Главното предизвикателство пред урбанистите е неналичието на свободни терени в плануваните в програмата зони, което значително е плод на свръхзастрояването от последните 3 десетилетия.

Подбраните след обстоен разбор местоположения за бъдещите подземни паркинги са общо 13 и условно  са разграничени на 3 групи:

1) Под пътна инфраструктура;

2) Под комерсиалните площадки на двата най-големи пазара;

3) Под учебни дворове.

✓ потребностите на  ЖП транспорта;

✓ достъпността до южната част на Морската градина и атракционната зона на Морска гара;

✓ задачите на бъдеща автогара под терена на актуалната Сточна гара.
Според документа мястото на една бъдеща автогара за междуградски транспорти е точно там, където на едно място се събират ЖП и градски превоз. Текущото разстояние сред основните транспортни възли предизвиква неудобства и лимитира вероятностите за интеграция. Във време, в което приказваме за интермодални терминали за товари, градът не обезпечава интермодалност на пътническите транспорти.

Предвижда се достъпността до централните и северни елементи на Морската градина да се усъвършенства посредством уреди надлежно под булевардите „ Княз Борис I “ и „ Васил Левски “ , като в същото време са планувани връзки към съществуващите пешеходни подлези.

Посочено е също, че паркингът под бул. „ Левски “, наоколо до връзката му с бул. „ Княз Борис I “, с изключение на за досегаемост до северните елементи на Морската градина, в бъдеще може да послужи за потребностите на стадион Варна, когато и да бъде приключено неговото създаване.

Подземните паркинги при двата огромни пазара, „ Чаталджа “ и „ Централен “ („ Колхозен “), се планува да обслужват главно пътникопотока от консуматори в двата обекта. Напомняме, че по-рано този месец Коцев показа , включваща построяването на нови паркинги. В извънработно време обаче, паркингите ще могат да се употребяват от жителите в региона, което ще послужи за облекчение на съвсем спешното състояние с паркирането в тези квартали.

Според индикативните изчисления, построяването на цялата система от 13 уреди и 4 500 подземни паркоместа би коствало към 160 милиона лв.. По-малко от настоящите предизборни поправки във Варна, освен това  с една съществена разлика. В случая става дума не за настояща поддръжка на общинската инфраструктура, а за инвестиция в нещо, от което общината да печели през идващите 50 – 70 години. Подчертавам - не разход, а инвестиция, която при другите модели на финансово прогнозиране, би се изплатила за период от 8 до 14 години.

Ако някой си задава въпроса дали има търсене за сходна услуга, за информация може да огледа всички платени паркинги в  централната част на града и да си отговори самичък. Естествено, може да се подходи и посредством концесии, при което построяването и оперирането на паркингите да бъде отдадено на частни субекти за избран интервал от време. Лично аз съм срещу този метод, тъй като по този метод община Варна би пропуснала изключителна опция за печеливша инвестиция, изключително при съществуване на нисколихвено финансиране за създаване на социална инфраструктура.

На първо място, актуалната администрация имаше 10 години да приведе визиите в действителност, а към днешна дата няма даже първа копка. Сега не е време да демонстрират визии, а „ забележими резултати “, както гласеше едно тяхно предизборно обръщение.

Но дано Ви отговоря по-конкретно. От екипа на Портних оповестиха желание за 3 паркинга – под Спортна зала, в двора на Окръжна болница и някъде в кв. Левски. От трите поръчки, според мен, действителна е само тази за паркинг в региона на Спортна зала. Той е част от капиталов проект  на общинското дружество за покриване на условия за посрещане на интернационалните надпревари.

Относно паркинг в двора на окръжна болница, дали някой си е предизвикал изпитание да ревизирал следните 3 момента – 1) Срещу окръжна болница има един прелестен паркинг на прочут хипермаркет, който предлага безвъзмезден престой до 2 часа; 2) Точно до този паркинг сега се построява различен с 3 подземни равнища на предстоящ търговски комплекс; 3) В двора на самата окръжна болница има обособени зони за заплатен престой, които в никакъв случай не са цялостни. Т.е. каква запълняемост би имал нов паркинг там и по кое време биха се изплатили вложените в него средства?!

За паркинга в квартал Левски желая да запитам по какъв начин бе определена неговата локация и по какъв аршин при изискване, че в квартала няма въведена зона за платено паркиране и надали е изработен разбор не директните потребности. И при изискване, че в близост паркирането е гратис, въпреки и мъчно, то кой би употребил това оборудване и по кое време се планува то да бъде изплатено.

Време е да се подхожда с икономическа и стопанска мисъл при всеки публичен разход, а не на правилото „ общината заплаща “!

Всичко по отношение на плана за пазари от нов вид може да .
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР